Ostrov Thassos, Řecko

Na severu v Egejském moři leží další z řeckých ostrovů, „egejský ráj“ neboli ostrov Thassos. Spousta zeleně, tyrkysově čistá voda, písčité pláže, smíšené lesy, borové háje a nejen to nabízí tento jeden z těch menších řeckých ostrovů velikostně srovnatelný s ostrovy Kos, Karpathos, ale také s jónskou Lefkádou. Historie na návštěvníka dýchá snad všude na ostrově, vždyť se zde podle řecké mytologie jako první usadil syn sídónského krále Agénora Thassos, když pátral po své unesené sestře.

Největší centrum kulturního a nakupovacího vyžití je samozřejmě hlavní město a přístavLimenas (město v mapách běžně najdete i pod názvem Thassos). Tady najdeme i slavné antické tržiště z dob, kdy ostrov býval významnou křižovatkou pro mezinárodní obchod, dále pak pozůstatky chrámů bohů moří Posseidona a radovánek Dionýsa, ale také kamenný theatrón. Na jiných částech ostrova můžeme objevit galerii přímo na pláži, díla z bílého kamene a mramoru nám už při prvním pohledu evokují slavný Stonehange ve Velké Británii. Podle pověry se všechna vaše přání splní, pokud sáhnete na kámen a postavíte se do středu mohyly.

Výhodou tohoto ostrova je bezesporu jeho velikost, autem ostrov projedete za jediný den, proto se nemusíte bát, že byste nestihli navštívit nějakou významnou lokalitu. Ostrov obecně nabízí příležitosti k aktivnímu odpočinku (cyklistika, pěší turistika, potápění, provozování vodních a plážových sportů a podobně), ale i k relaxu, kdy se vystavíte slunečním paprskům a jenom vstřebáváte jejich energii.

Geografie ostrova Thassos

Thassos je se svou rozlohou 379 kilometrů čtverečních větší než ostrov Kós, ale zase menší než Samos. Je tedy ideálním kompromisem pro komorní, ale stále ve společnosti dalších lidí strávenou dovolenou. Na hornatém a členitém povrchu ostrova se daří borovým lesům a olivovým hájům, stejně tak vinné révě, která je tak typická pro zemědělství celého Řecka. Další důležitou surovinou pro vývoz je zdejší vytěžený mramor. Lidé zde pěstují také bylinky, jako jsou rozmarýn, tymián a mnoho dalších.

Pokud uvážíme fakt, že ostrov Thassos má přibližně 14 000 obyvatel, nebude jistě problém najít místo, kde si budete moci odpočinout od zvědavých pohledů cizích lidí. Když se vám naopak zasteskne po společnosti, máte na výběr z návštěv větších měst na samotném ostrově (ať už Limenas nebo Potos), nebo se zde nabízí možnost podniknout výlet na řeckou pevninu pravidelnou trajektovou i lodní linkou mezi ostrovem a přístavem Kavala.

Doprava na Thassos

Na ostrově Thassos není letiště. Řecko letecky je většinou dostupné velice dobře, existují ovšem výjimky a Thassos je jednou z nich. Otázkou zůstává, jestli je to výhodou, nebo nevýhodou. Nicméně pro nerušený klid jistě řada lidí obětuje trochu více času a na ostrov se dopraví pravidelnou linkou trajektu z pevniny. Jiná možnost tady neexistuje. Dovolená na Thassosu na ostrově nezačíná, nýbrž začíná na pevnině většinou příletem na letiště Kavala (KVA, LGKV), anglicky Kavala International Airport „Alexander the Great“.

Domorodí obyvatelé v průběhu času vybudovali turistická zázemí, proto není problém opatřit si auto v některé z půjčoven a vydat se na výlet, stejně tak síť cyklostezek láká k výletu na čerstvém vzduchu. Milovníci ekologie jistě ocení i skutečnost, že se zde většina lidí přepravuje na kolech a pěšky.

Pláže ostrov Thassos

Na ostrově naleznete nepřeberné množství nádherných pláží, které lemují téměř celé sto kilometrů dlouhé pobřeží. Pláže nejsou tak veliké jako v Turecku (např. letoviska Side nebo Belek), ani jako v Tunisku (Monastir a Mahdia), mají ale své kouzlo. Další nespornou výhodou je i možnost skrytí se před žhnoucím sluncem do stínu všudypřítomných stromů. Díky oblázkovým i písčitým plážím se Thassos řadí mezi ideální místa pro dovolenou pro všechny.

Jednou z pláží na ostrově je Alyki, což je jedna z nejoblíbenějších pláží s hřejivým pískem a průzračnou vodou. Pláž vhodná pro provozování vodních sportů je Astris. S partou přátel se můžete vydat kempovat na pláž Livadi. Obecně je za nejkrásnější a nejpohodovější pláž ostrova považovaná ta s příznačným pojmenováním Paradise, neboli ráj.

Thassos – dovolená a zájezdy

Přemýšlím, jak dovolenou na Thassosu v kostce charakterizovat: je klidná a odpočinková, hezké malé plážičky, příjemné svěží a zelené prostředí, celkem malebné původní řecké vesnice a fakt, který se bude líbit každému nadšenci do lodí, cesta trajektem na ostrov je nutná, té se nevyhne nikdo. To je to hlavní, co by si měl každý před výběrem zájezdu sem zapamatovat.

Co se zájezdů týče, doporučuji se nejprve podívat do tohoto aktualizovaného seznamu. Můžete si také přečíst o last minutech na stránkách…

Nikdo nesmí zapomenout si důkladně pročíst recenze vybraných hotelů, ty o ubytování prozradí mnohdy mnohem více než oficiální popis cestovky. Nejvíce českých recenzí je zde.

Thassos je idylickým místem pro strávení letní dovolené. Kam ale vyrazit v zimě? Za exotickými plážemi nebo za bílými svahy (viz. lyžování ve Švýcarsku) ? Některé exotické zájezdy vychází levněji, něž si myslíte, např. týdenní dovolená v Thajsku lze rezervovat již za 15 000 Kč.

Thassos počasí

Průměrná teplota vzduchu se na ostrově v létě pohybuje v rozmezí krásných 32-36°C, nemusíte se proto bát chladných dnů ani ledové vody (viz. teplota moře Thassos, Řecko). Hlavní sezóna začíná v červnu a končí zhruba v polovině září, ale samozřejmě není problém se sem vydat ani v průběhu měsíců květen a říjen.

V případě Thassosu, nikoliv v případě jiných destinacích jako je třeba dovolená na Krétě, se můžete spolehnout na termíny nabízených zájezdů. Červen, červenec, srpen a září, to jsou jediné termíny, kdy cestovky zájezdy na Thassos nabízí.

[forecast location=“Kos, Greece“ caption=“Týdenní předpověď počasí pro Kos, Řecko“ measurement=’C‘ todaylabel=“Počasí dnes“ datelabel=“date(‚d.m.‘)“ highlow='<span style=“color:red;“>%%high%%°</span>/<span style=“color:blue;“>%%low%%°</span>‘ numdays=“6″ iconset=“Incredible“ cache=“true“ width=“100%“]

Podrobné informace o počasí na Thassosu

Ostrov Thassos – tipy na výlety

1) Apollónův chrám, který se tyčí na kopcích nad hlavním městem ostrova a nabízí tak nádherný pohled do okolí

2) archeologické muzeum přímo v hlavním městě Limenas, které najdeme hned vedle již zmiňovaného antického tržiště. V muzeu na vlastní oči spatříme archeologické skvosty, jakými jsou kamenné, keramické a mramorové sochy, hliněné figurky, měděné a stříbrné mince a mnoho a mnoho dalších artefaktů z dob minulých

3) přírodní galerie Metalia nacházející se nedaleko moře přímo na pláži

4) pevninské přístavní město Kavala

Jaké je v Řecku aktuálně počasí?
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Řecku, Kos
Jasno
29°/20°
Skorojasno - počasí v Řecku, Kos
Skorojasno
28°/21°
Jasno - počasí v Řecku, Kos
Polojasno
28°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Řecku
Řecko zachyceno objektivem
Dovolená Zakynthos Pláž Zakynthos
Dovolená v Řecku levně ostrov Santorini zájezdy
Samos dovolená ostrov Kos památky
ostrov Korfu ostrov Karpathos
Dovolená a Last minute zájezdy
Hotel Gaia Village 7 773 Kč Dovolená Kos Řecko Kos, Last minute 2020, All inclusive Volné termíny > Studia Sea Breeze 8 890 Kč Zájezdy Kefalonie Řecko Kefalonie, letecky na 11 dní, hodnocení 92 % Detail zájezdu > Hotel Filia 9 630 Kč Dovolená Kréta Řecko Kréta, skvělé hodnocení 98 %, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt Poslední aktualizace
včera ve 23:44
Zavřít  X Zavřít toto okno