Ostrov Kos – dovolená Řecko

Třetí největší dodekanéský ostrov, řecký ostrov Kos, právem patří k těm vůbec nejoblíbenějším letním destinacím v celém Řecku. Kombinace nádherných pláží, antických památek a širokých možností dovolenkového vyžití dělají ostrov Kos neodolatelný. Ten má každému, co nabídnout. Lidé sem míří za klidem a odpočinkem na plážích u téměř křišťálově čistého moře, na druhou stranu se člověk může ubytovat v rušném letovisku plného skvělých restaurací a obdivovat ruch místního přístavu. Stručně, jasně a výstižně řečeno, dovolená na Kosu je zkrátka pěkná. Než si vyberete vaši dovolenou pojďme společně nahlédnout pod pokličku a poodkrýt karty.

Tzv. Hippokratův ostrov Kos (byl to právě Hippokrates, který zde v dobách antického Řecka žil a bádal) leží ve východní části Egejského moře nedaleko pobřeží Turecka. Kos patří do skupiny ostrovů Dodekanésos, kam mimo jiné spadá i Rhodos, Karpathos nebo Kalymnos, na který se lidé z Kosu jezdí potápět. Potápění s výstrojí je totiž na Kosu zakázáno.

Kos a trocha jeho geografie

Kos má atypicky protáhlý tvar, na délku měří téměř 50 kilometrů, na šířku je o poznání menší, 2 kilometry ve své západní části a až 10,5 kilometrů ve své východní části. I jeho povrch je pro Řecko netypický, je to ve své podstatě nížinatý ostrov s pár kopcy na západě a s pohořím Díkeos na jihovýchodě, jehož nejvyšší vrchol měří 845 metrů.

Pobřeží je vesměs tvořeno písečnými plážemi, pouze v některých místech jsou útesy padající do tmavě modrého Egejského moře.

Na Kosu žije cca 300 tisíc stálých obyvatel, nejvíce v největším a hlavním městě Kos, které je zároveň nejoblíbenějším letoviskem, jednak pro své pláže (pláž Lambi), ze kterých se kouká přímo na turecké pobřeží na Egejskou Riviéru a do zátoky, ve které se nachází známé turecké letovisko Bodrum, tak pro svoji skvělou turistickou vybavenost, nádherného přístavu a blízkosti starých antických památek. Ačkoliv je ve městě relativně rušno, vládne tu typický řeckých život, dovolenou na Kosu si zde užijete. Před výběrem jednoho ze zájezdů si přečtěte o letovisku Kos, jeho památkách a plážích více…info město Kos.

Na ostrově je několik dalších letovisek, většina z nich lemuje severní pobřeží ostrova a je už daleko klidnější. Výjimkou je letovisko Kefalos na jižním pobřeží v západní části Kosu, které spolu s blízkým Marmari, poskytuje ideální podmínky pro windsurfing.

Další letoviska na Kosu: Tigaki, Kardemana, Psalidi, Mastichari a Agios Fokas.

Doprava na Kos

Zdejší letoviska jsou na rozdíl od mnohých na ostrově Kréta velice dostupná. Letiště Kos (IATA kód: KGS) bylo totiž vybudováno přímo uprostřed ostrova, a proto z letiště do jakéhokoliv kouta ostrova to není dál, než 30 kilometrů. Vy tak po 2 a půl hodinovém letu z ČR (většinou společnost Travel Service) přistanete na této egejské perle plné historie a subtropické vegetace a po nutných celních procedurách na letišti bude Váš bus transfer do hotelu/apartmánu trvat maximálně 30 minut.

Kromě letadla se na ostrov dá dostat i lodí, které staví v přístavu ve městě Kos. Ačkoliv je zdejší přístav relativně malý, jezdí sem i velké trajekty, které přímo do přístavu nezajíždějí, nýbrž se před ním otočí a zacouvají k přístavnímu terminálu…pro středoevropana nádherná podívaná.

Pláže ostrov Kos

Kos svými plážemi doslova okouzlí. Na ostrově narazíte na jemně písečné pláže i na pláže oblázkové. Ty nejdelší se táhnou podél jižního i severního pobřeží ostrova. Především na té jižní se budete koupat úplně sami, není kolem ní prakticky žádná vesnice. Kolem té severní vede cyklostezka ideální k procházkám i k ryze cyklistickým výletům podél pobřeží.

Mezi nejznámější pláže patří výše zmiňovaná Lambi (písek + malé oblázky), ze které se kouká na úžinu mezi ostrovem a tureckou pevninou (Turecko je levnější, než Řecko. Přesvědčit se můžete tady: last minute Turecko). Nejen na této pláži si je možné pronajmout lehátka a slunečníky, není ovšem žádný problém lehnout si na osušku do písku. Konkrétně na Lambi jsou k dispozici i sprchy. Další vyhlášené pláže: Paradise u letoviska Kefalos, Camel beach a Thermes beach (malá oblázková pláž proslulá především díky své poloze přímo u termálních pramenů).

Kos – dovolená a zájezdy

Dovolená na Hippokratově ostrově je pěkná a bude se vám zde líbit. Každý si tu najde to své. Ať tě je to klídek na pláži nebo adrenalinové vodní sporty, ať je to chození po památkách nebo cyklo výlety, ať je to ležení u hotelového bazénu nebo gurmánské zážitky v řeckých restauracích…

Doporučuji si přečíst stručnou charakteristiku jednotlivých letovisek a teprve potom začít vybírat zájezd.

Kos počasí

Počasí na ostrově Kos letní dovolené přeje. Detailně o počasí včetně grafů tady: počasí Kos. Myslím ale, že stručnější info o počasí je dostatečné. V hlavní sezóně teplota vzduchu šplhá k 37 °C (červenec a srpen), teplota moře v této části Řecka celkem příjemných 25°C. Přečtěte si o počasí v Řecku víc.

Hlavní sezóna: červen (ideální doba na návštěvu, moc lidí tu totiž ještě není), červenec, srpen a září.

Vedlejší sezóna: květen a první polovina měsíce říjen,  kdy denní maxima dosahují max 29°C.

[forecast location=“Kos, Greece“ caption=“Týdenní předpověď počasí pro Kos, Řecko“ measurement=’C‘ todaylabel=“Počasí dnes“ datelabel=“date(‚d.m.‘)“ highlow='<span style=“color:red;“>%%high%%°</span>/<span style=“color:blue;“>%%low%%°</span>‘ numdays=“6″ iconset=“Incredible“ cache=“true“ width=“100%“]

Ostrov Kos – tipy na výlety

1) Hrad Rytířů Řádu sv. Jana – pevnost přímo u přístavu ve městě Kos
2) Asklépion – stará antická nemosnice, ve které působil Hippokrates a byla vyhlášená po celém Řecku
3) Termální prameny
4) Výlet lodí do tureckého Bodrumu
5) Cyklistické výlety podél pobřeží (např. z letoviska Kos směrem na Tigaki)

Jaké je v Řecku aktuálně počasí?
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Řecku, Kos
Jasno
29°/20°
Skorojasno - počasí v Řecku, Kos
Skorojasno
28°/21°
Jasno - počasí v Řecku, Kos
Polojasno
28°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Řecku
Řecko zachyceno objektivem
Dovolená Zakynthos Pláž Zakynthos
Dovolená v Řecku levně ostrov Santorini zájezdy
Samos dovolená ostrov Kos památky
ostrov Korfu ostrov Karpathos
Dovolená a Last minute zájezdy
Hotel Gaia Village 7 773 Kč Dovolená Kos Řecko Kos, Last minute 2020, All inclusive Volné termíny > Studia Sea Breeze 8 890 Kč Zájezdy Kefalonie Řecko Kefalonie, letecky na 11 dní, hodnocení 92 % Detail zájezdu > Hotel Filia 9 630 Kč Dovolená Kréta Řecko Kréta, skvělé hodnocení 98 %, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt Poslední aktualizace
včera ve 23:44
Zavřít  X Zavřít toto okno