Dovolená ostrov Rhodos, Řecko

Pojďme si představit jeden z nejoblíbenějších a nejznámějších řeckých ostrovů vůbec, ostrov Rhodos (někdy také jen Rodos). Název Rhodos pochází od slova ródos – růže, ale ve znaku má květinu spíše podobnou ibišku. Proto se Rhodu také říká Růžový či Ibiškový ostrov. Rhodos je se svou rozlohou 1 398 km2 největším z Dodekanéských ostrovů a zároveň čtvrtým největším ostrovem Řecka vůbec. Větší je jen Kréta, Eúboia a LesbosLeží v jihovýchodním cípu Egejského moře, vzdálený pouhých 18 km od tureckého pobřeží (nejblíže jsou turecká letoviska Icmeler, Marmaris a Fethiye). Hlavním městem je stejnojmenný Rhodos, v němž žije asi 80 000 obyvatel. Celkový počet obyvatel je přibližně 130 000. Rhodos je tzv. ostrovem slunce, je totiž jedním z nejslunnějších míst v Řecku.

*ubytování ve 3* hotelu Old Windmill, hodnocení klientů 68%

Geografie ostrova Rhodos

Rhodos je dlouhý 78 km, široký max. 30 km a je prostoupen protáhlým horským masivem s vrcholem Atáviros, který dosahuje nadmořské výšky až 1215 m. Na západním pobřeží jsou pláže jen velmi malé. Celé východní pobřeží tvoří jeden dlouhý, prakticky ničím nepřerušovaný pás písčitých pláží. Vnitrozemí je hodně zelené a střídají se zde pastviny, pláně a lesy. Zbytek ostrova je spíše zemědělskou krajinou. Pěstují se tu zejména olivy, ale také ovoce a zelenina pro vlastní spotřebu. V jinak holých kopcích roste trnité křoví typické pro východní středomoří.

Do kterých letovisek se jezdí?

Nejvyhledávanější jsou tyto letoviska: Afandou, Faliraki, Haraki, Ialyssos, Kalathos, Kalithea, Kiotari, Koskinou, Lindos, hlavní město Rhodos a Stegna.

Doprava na Rhodos

Na Rhodu je mezinárodní letiště – Rhodos Diagoras Airport (odkaz na letiště) s mezinárodním označením RHO, takže se na ostrov lze pohodlně dostat leteckými linkami, jak pravidelnými, tak samozřejmě charterovými. Letiště leží 16 km jihozápadně od hlavního města Rhodos.

Na ostrov můžete také připlout. Cesta trajektem do Athén trvá 14 hodin. Další spojení je s Benátkami, Kerkyrou na ostrově Korfu, Patrasem, a pravidelné trajektové spojení je také s tureckým přístavem Marmaris.

Pláže na ostrově Rhodos

Pláže jsou na Rhodu velmi rozmanité. Pláže na téměř celém pobřeží na severní straně jsou z menších či větších oblázků. Např. Ixia je jedno z největších letovisek s nádhernou pláží ideální pro windsurfing. Tato pláž je oblázková, dlouhá a bez členění či jiných narušujících prvků. V západní části se středisky jsou pláže obojího druhu – s malými oblázky a písečné. Letovisko Falikari je vyhledávané pro svou pověstnou krásnou dlouhou pláž. Pláž svým charakterem připomíná pláže v Tunisku, např. v letovisku Hammamet nebo Sousse.

Nejkrásnější pláže ostrova se nacházejí v jihovýchodní části. Romantické pláže Plimiri, Mavos Kavos a pláž Saint Gorge jsou překrásné zátoky s pískem, dunami a velmi pozvolným vstupem do vody. Dostanete se na ně pouze autem. V nejjižnějším cípu ostrova se nachází ráj surfařů – písečná pláž Prasonisi.

Rhodos – dovolená a zájezdy

Přestože dovolená na Rhodosu je velice oblíbená,  cestovní ruch se tu začal rozvíjet později než jinde v Řecku. Protože rozvoj probíhá nekoordinovaně a s větší intenzitou, panuje tu velká konkurence mezi ubytovacími zařízeními. Proto jsou zájezdy na Rhodos často lacinější než do jiných řeckých destinací. Dovolenou na Rhodu nemusíte nutně strávit pouze relaxováním na pláži. Na výběr jsou různé možnosti, ať návštěvy historických památek, výlety do přírody, nebo sportovní aktivity (viz. tipy na výlety na koci této stránky).

Příklad zájezdu: Rhodos na 8 dní, ubytování ve 3* studiích za 8 190 Kč

Dostupnost této nabídky v době poslední aktualizace stránky.

Rhodos počasí

Rhodos je jednou z nejslunečnějších oblastí Evropy (viz. počasí na Rhodu), slunce zde svítí 300 dnů v roce. Přes léto je zde déšť velmi výjimečný, počasí je spíše teplé a suché. I přesto, že teploty na Rhodu jsou jedny z nejvyšších, díky mořským větrům je ovzduší snesitelný i uprostřed hlavní sezóny. Na západním pobřeží dosahují teploty přes 30 stupňů, na východním až přes 40°C. V noci pak teplota klesá na cca 20-25 stupňů. Na podzim se teploty pohybují okolo 25-27 stupňů, koupat se dá bez problémů až do listopadu. V zimním období se teploty pohybují okolo 10°.

Hlavní koupací sezóna: červen, červenec, srpen, září

Vedlejší koupací sezóna: květen a říjen

[forecast location=“Rhodos, Greece“ caption=“Týdenní předpověď počasí pro Rhodos, Řecko“ measurement=’C‘ todaylabel=“Počasí dnes“ datelabel=“date(‚d.m.‘)“ highlow='<span style=“color:red;“>%%high%%°</span>/<span style=“color:blue;“>%%low%%°</span>‘ numdays=“6″ iconset=“Incredible“ cache=“true“ width=“100%“]

Tipy na výlety

1) Rhodský kolos

Jeden ze sedmi divů starověkého světa. Stal se symbolem ostrova. Je to monumentální, 32 m vysoká bronzová socha boha slunce Hélia, rozkročená na desetimetrových kamenných podstavcích. Stála pravděpodobně u vjezdu do přístavu Rhodos a sloužila jako maják.

2) Hlavní město Rhodos

Jedno z nejlépe zachovaných středověkých měst, jehož stará část patří ke světovému dědictví UNESCO. Můžete zde navštívit např. Apollonův chrám, chrám bohyně Athény, amfiteátr, palác Velmistrů a mnoho dalšího.

3) Lindos

Lindos je vesnice v jihovýchodní části ostrova Rhodos. Na kopci nad vesnicí se nachází středověká johanitská pevnost a starověká akropole s chrámem, který stojí na nejvyšším místě akropole a je odtud nádherný výhled.

4) Údolí motýlů – Petaloudes

Světová rarita – v zalesněné rokli se od začátku července do poloviny září vyskytují miliony motýlů. Jedná se o vzácný druh Callimorpha Quadripunctaria.

5) Lodní výlet na ostrov Symi

6) Výlet lodí podél východního pobřeží ostrova se zastávkami na plážích

7) Okruh ostrovem

Možnost poznat přírodní krásy i historické památky.

8) Výlet do Turecka

Například do Marmariské zátoky, u které jsou letoviska Marmaris a Icmeler, nebo k Fethiye.

9) Sportovní aktivity

Potápění, bezmotorové sporty (šlapadla, kajaky, …), windsurfing, kiteboarding, motorové vodní sporty, vodní park v Falikari (více než 20 atrakcí a skluzavek), a mnoho dalšího…

Jaké je v Řecku aktuálně počasí?
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Řecku, Kos
Jasno
29°/20°
Skorojasno - počasí v Řecku, Kos
Skorojasno
28°/21°
Jasno - počasí v Řecku, Kos
Polojasno
28°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Řecku
Řecko zachyceno objektivem
Dovolená Zakynthos Pláž Zakynthos
Dovolená v Řecku levně ostrov Santorini zájezdy
Samos dovolená ostrov Kos památky
ostrov Korfu ostrov Karpathos
Dovolená a Last minute zájezdy
Hotel Gaia Village 7 773 Kč Dovolená Kos Řecko Kos, Last minute 2020, All inclusive Volné termíny > Studia Sea Breeze 8 890 Kč Zájezdy Kefalonie Řecko Kefalonie, letecky na 11 dní, hodnocení 92 % Detail zájezdu > Hotel Filia 9 630 Kč Dovolená Kréta Řecko Kréta, skvělé hodnocení 98 %, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt Poslední aktualizace
včera ve 23:44
Zavřít  X Zavřít toto okno