Ostrov Samos, Řecko

Oáza klidu, centrum klasické iónské kultury, pestrobarevný ráj. Nejen tím je tento turisty oblíbený řecký ostrov, ostrov Samos, který se svou rozlohou necelých 500 kilometrů čtverečních patří spolu s ostrovy Lesbos, Chios a Limnos mezi největší ostrovy ležící v Egejském moři. Rodiště matematika Pythagora, filozofa Epikúra či astronoma Aristarcha nabízí kromě nekonečných písčitých pláží, tyrkysového moře a spousty zajímavých míst na samotném ostrově i možnost výletu za hranice řeckého státu. Přibližně dva kilometry přes kanál se totiž rozprostírá Turecko, respektive turecká pobřežní oblast zvaná Egejská Riviéra.

Ekonomika tohoto malebného ostrova se opírá o turistický průmysl a zemědělství. K ochutnání jistě lákají i místní zemědělské produkty, jimiž jsou hroznové víno, med, olivy, citrony, fíky a mandle.

Ostrov Samos se snaží udržet si své tradice a nepřizpůsobovat se potřebám cestovního ruchu za všech okolností. Uličky ve městě, náměstí, přístavy, zákoutí a dlouhé pobřeží jsou jako stvořené pro romantické procházky, provoněné květinami a pozlacené paprsky zapadajícího slunce. Pro svou dovolenou na Samosu si můžete vybrat z řady letovisek, jimiž jsou například Balos, Kokkari, Mykali, Ireon a mnoho dalších.

Geografie ostrova

Samos leží ve východní části Egejského moře poblíž pobřeží Malé Asie a spadá pod kraj Severní Egeis. Na ostrově žije zhruba 34tisíc obyvatel, zejména v hlavním městě a největším přístavu – taktéž Samu (dříve Vathy). Na ostrově najdeme od roku 1992 i dvě památky patřící do seznamu Světového dědictví UNESCO, totiž antický chrám Héraion a pevnost Pythagoreion. Nezapomenutelný výhled na okolí a moře nabízí výlet na nejvyšší horu Kerkis, která dosahuje výšky 1434 m.n.m.

Doprava na Samos

Na samotném ostrově se nachází Letiště Samos (SMI), nicméně v okolí je celá řada dalších dostupných mezinárodních letišť, ze kterých se na ostrov dostanete lodí. Vybudovaná síť silnic zajišťuje bezproblémové jízdy v rámci výletů i přesunů z letiště do letovisek.

Historie Samosu

Ostrov je už z dob klasické antiky znám svou produkcí vína a červené keramiky. Samos dosáhl největšího rozkvětu za vlády tyrana Polykrata, který v šestém století před naším letopočtem vybudoval silné loďstvo a podmanil si i sousední ostrovy. Později ostrov ovládli Peršané. V hélénistickém období se ostrov po smrti Alexandera Makedonského stal terčem sporu mezi dynastiemi Ptolemaiovců a Seulekovců. V dobách expanze římského impéria se stal Samos součástí Římské říše. Po krizi a následném rozdělení impéria patřil v dobách středověku pod nadvládu Byzantské říše až do arabských invazí do Evropy v 16. století. Pod Osmanskou říši spadal Samos až do roku 1912, kdy byl začleněn do Řeckého království.

Pláže ostrov Samos

Pláže se mi na Samosu moc líbily. Osobně sice dávám přednost dlouhým, širokým a jemně písečným plážím, které jsou třeba na ostrově Djerba v Tunisku, ale pláže na tomto řeckém ostrově mají své kouzlo. Většina z nich je menší velikosti, výhodou ale je, že na nich ani v hlavní sezóně (červen, červenec, srpen a září) není hlava na hlavě.

Na 150 kilometrů dlouhém pobřeží se střídají písečné a oblázkové pláže se skalnatými útesy. Prostředí dokonale dokresluje opravdu azurová barva moře, které pobřeží Samosu omývá.

Mezi nejznámější pláže patří pláž Kokkari (asi nejoblíbenější pláž na ostrově vůbec, kde panují ideální podmínky pro windsurfing), potom je to pláž Potokaki (oblázková pláž) a Kerveli (oblázkovo – písčitá pláž).

Na plážích v letoviscích je samozřejmě možnost půjčit si lehátka i slunečníky, za poplatek.

Samos – dovolená a zájezdy

Dovolené na Samosu nemohu nic vytknout, i když se snažím ze všech sil. Teplé počasí (viz. níže), skvělá dostupnost díky přítomnosti letiště, mnoho malých pláží, na kterých není moc lidí a především velmi čisté moře, které mi s jeho světle modrou barvou připomínalo pláže na západním pobřeží jónského ostrova Lefkada.

Zaujal-li Vás tento ostrov, rozhodně si myslím, že neuděláte chybu, když právě na něj vyrazíte na svoji letní dovolenou. Co se hledání zájezdů týče…

 

Samos počasí

Co se počasí týče (detailně o počasí na Samosu), na koupání je tu dostatečné teplo od května do října s tím, že květen a říjen jsou měsíce vedlejší turistické sezóny a ostatní letní měsíce (červen, červenec, srpen a září) jsou měsíce hlavní turistické sezóny. V létě se teplota odpoledne pohybuje okolo 35 °C (teplota vzduchu měřená ve stínu), občasně teploty šplhají ještě výš.

Moře je na Samosu nejteplejší v srpnu, kdy voda má 25°C. Více informací o teplotě moře v Řecku.

[forecast location=“Samos, Greece“ caption=“Týdenní předpověď počasí pro Samos, Řecko“ measurement=’C‘ todaylabel=“Počasí dnes“ datelabel=“date(‚d.m.‘)“ highlow='<span style=“color:red;“>%%high%%°</span>/<span style=“color:blue;“>%%low%%°</span>‘ numdays=“6″ iconset=“Incredible“ cache=“true“ width=“100%“]

 

Ostrov Samos – tipy na výlety

1) přístav Karlovassi (přístav je obklopený lesy, ve kterých můžete objevit i nedaleké jezírko Potami s vodopády)

2) antická pevnost Pythagoreion (ruiny bývalé pevnosti patří mezi důležitá architektonická naleziště)

3) hrad Lykourgos Logothetis (dochovaná věž hradu symbolizuje boj proti Turkům)

4) přístav Pythagorion (tady najdeme paleontologické muzeum, lidové muzeum a archeologické muzeum)

5) Héraion (antický chrám na jihu ostrova, jeden z největších chrámů starověkého Řecka)

Jaké je v Řecku aktuálně počasí?
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Řecku, Kos
Jasno
29°/20°
Skorojasno - počasí v Řecku, Kos
Skorojasno
28°/21°
Jasno - počasí v Řecku, Kos
Polojasno
28°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Řecku
Řecko zachyceno objektivem
Dovolená Zakynthos Pláž Zakynthos
Dovolená v Řecku levně ostrov Santorini zájezdy
Samos dovolená ostrov Kos památky
ostrov Korfu ostrov Karpathos
Dovolená a Last minute zájezdy
Hotel Gaia Village 7 773 Kč Dovolená Kos Řecko Kos, Last minute 2020, All inclusive Volné termíny > Studia Sea Breeze 8 890 Kč Zájezdy Kefalonie Řecko Kefalonie, letecky na 11 dní, hodnocení 92 % Detail zájezdu > Hotel Filia 9 630 Kč Dovolená Kréta Řecko Kréta, skvělé hodnocení 98 %, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt Poslední aktualizace
včera ve 23:44
Zavřít  X Zavřít toto okno