Chalkidiki, Řecko

Na severozápadě Egejského moře najdeme známý poloostrov Chalkidiki. Ten je známý svým neobvyklým tvarem, který klasicky vysvětluje řecká mytologie. Z poloostrova do moře vybíhají tři další menší poloostrůvky a údajně jde o hroty trojzubce samotného boha Posseidona, který měl trojzubec hodit v bitvě s ostatními olympijskými bohy proti Titánům. Už tento příběh nám napovídá, že ani na poloostrově Chalkidiki nebudeme jako turisté ochuzeni o tu jedinečnou atmosféru dávných dob.

Zájezdy na Chalkidiki lze rezervovat za velmi solidní peníze, dovolenou na Chalkidiki (i když zde mluvíme o Řecku) lze sehnat mnohem levněji, než dovolenou v Turecku

Stejně jako na ostrovech Thassos, Lefkada či Kós, i Chalkidiki vévodí zelená příroda, lesy, háje a vinice. Jsme přece v Řecku. Vzduch je provoněn medem, aby taky ne, vždyť poloostrov Chalkidiki je největším vývozcem včelího medu. Na pultech místních obchůdků narazíme i na marmeládu, olivový olej a výrobky z kozího sýra. Málokdo odsud odjede, aniž by ochutnal anýzový nápoj Ouzo. Sběratelé suvenýrů jistě ocení i možnost nakoupit typické keramické a dřevěné výrobky, vějíře a obrazy místních umělců.

Geografie poloostrova Chalkidiki

Pohybujeme se na severovýchodě Egejského moře v oblasti Střední Makedonie. Povrch je lesnatý a hornatý, vhodný pro pěstování révy. Z poloostrova ční do moře tři výběžky: Kassandra, Sithonia a Athos.

Kassandra: rušná část poloostrova, ten nejzápadnější výběžek, vhodný pro dovolenou mladých lidí. Nekončící nabídku výletů a vodních sportů střídá neutichající noční život v místních barech a diskotékách.

Sithonia: sem jezdí většinou lidé, kteří touží po klidu a krásné přírodě a ti, kterým nevadí, že místní obchody nabízí jen základní suroviny. Zkrátka turisté, kteří nejsou plni komerčních očekávání.

Athos: na tomto poloostrově leží poměrně autonomní mnišský stát „Svatá Hora“ a podle místní tradice se tu zjevila Panna Marie, místo prohlásila za svaté a od této doby sem nesmí vstupovat ženy. Tento zákaz platí dodnes a i muži musí před vstupem na svaté místo shromáždit řadu různých povolení. Pokud nechcete tyto mnohdy otravné procedury absolvovat, máte jedinečnou možnost vydat se na výlet lodí kolem poloostrova, kdy na vlastní oči uvidíte kláštery mnichů. Lodě vyplouvají z vesničky Ouranoupolis, to je poslední místo, kam se dostanou ženy a muži bez patřičných povolení.

Doprava na Chalkidiki

Stejně jako na Thassu, Samu, Kosu i dalších řeckých ostrovech, i tady je možnost vypůjčit si auto nebo motorku, a procestovat tak poloostrov. V době, kdy nikoho nebaví pouze ležet čtrnáct dní na pláži, mnoho středoevropských turistů tuto možnost skutečně využívá a podnikají i výlety za hranice poloostrova hluboko na pevninu. Další z nich si dovolenou zpříjemňují túrami po místní krajině, nebo vyrážejí na cyklo výlety po okolí. Odvážnější si mohou vypůjčit koně a vydat se objevovat taje poloostrova z koňského sedla.

Přímo u Chalkidiki je letiště (Thassaloniki International Airport – SKG) u řecké Soluně, kam v létě pro české cestovky provozuje lety i Travel Service. Čili zvolíte-li letecký zájezd, transfer z letiště do Vašeho hotelu bude rychlý a pohodlný.

Pláže – poloostrov Chalkidiki

Mnohé pláže na poloostrově byly oceněny za kvalitu modrou vlajkou Evropské unie. Obecně jsou totiž místní pláže považovány za ty, které nabízejí turistům největší komfort a nejlepší služby. Od pronajmutí lehátka, slunečníků, přes škálu vodních sportů až po možnost občerstvení se. To samozřejmě platí pro hotelové pláže, jako je Porto Carras, pokud se rozhodnete pro klid, naleznete tu řadu hůře přístupných, o to ale klidnějších a útulnějších pláží, jmenovitě například Afitos, Gerakini, Posidi.

Dovolená a zájezdy

Dovolená na Chalkidiki je ta nejlevnější, kterou můžete do Řecka sehnat. Levněji rozhodně nevyjde ani dovolená v Tunisku (obecně se říká, že nejlevnější tuniskou destinací je Djerba).

  • Letecké zájezdy na Chalkidiki: např. Vila Sofia (hodnocení klientů 75%) na 8 dní za 7 790 Kč (detail zájezdu)
  • Zájezdy na Chalkidiki busem: např. Studia Kula na 12 dní za 4 950 Kč (detail zájezdu)

Další odkazy k nahlédnutí: last minute dovolená Chalkidiki a last minute dovolená v Řecku pro ty z Vás, kteří jsou časově flexibilní a dokáží se rychle rozhodnout.

Počasí na Chalkidiki

Zdejší počasí je typicky řecké. Ideální pro dovolenou v letních měsících, kdy teploty v červenci a srpnu přes den průměrně vystoupají až ke 33°C a teplota moře se pohybuje kolem 23°C (nejteplejší voda bývá na pláži Afitos, která patří k těm o trochu hůře přístupným). Hlavní sezóna – červen, červenec, srpen, na dovolenou je možné vyrazit i v květnu, v září, musíme ale počítat s chladnější vodou i počasím. Na říjen cestovní kanceláře nabízí poslední zájezdy na Chalkidiki.

Počasí na Chalkidiki se detailně věnuji na této stránce, tady přikládám pro úplnost informací jen aktuální předpověď počasí

[forecast location=“Thessaloniki, Greece“ caption=“Týdenní předpověď počasí pro Chalkidiki, Řecko“ measurement=’C‘ todaylabel=“Počasí dnes“ datelabel=“date(‚d.m.‘)“ highlow='<span style=“color:red;“>%%high%%°</span>/<span style=“color:blue;“>%%low%%°</span>‘ numdays=“6″ iconset=“Incredible“ cache=“true“ width=“100%“]

Chalkidiki – tipy na výlety

1) hlavní město poloostrova ležící ve vnitrozemí, město Polygros (toto městečko patří mezi ty živější, kde najdeme odpočinek v parku či muzeu i zábavu v barech a restauracích s živou tradiční hudbou)

2) Thessaloniki (Soluň) – Víte, odkud k nám přišli věrozvěstové Cyril a Metoděj? Ano, právě odsud! I dnes tady nalezneme řadu architektonických památek z dob Římského státu a následné Byzantské říše

3) pevnost Prosforion. Na pláži u vesničky Ouranopolis najdeme tuto věž postavenou ve 14.století mnichy. Dříve sloužila k obraně v případě nouze, dnes je považovaná za jeden ze symbolů poloostrova.

Jaké je v Řecku aktuálně počasí?
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Řecku, Kos
Jasno
29°/20°
Skorojasno - počasí v Řecku, Kos
Skorojasno
28°/21°
Jasno - počasí v Řecku, Kos
Polojasno
28°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Řecku
Řecko zachyceno objektivem
Dovolená Zakynthos Pláž Zakynthos
Dovolená v Řecku levně ostrov Santorini zájezdy
Samos dovolená ostrov Kos památky
ostrov Korfu ostrov Karpathos
Dovolená a Last minute zájezdy
Hotel Gaia Village 7 773 Kč Dovolená Kos Řecko Kos, Last minute 2020, All inclusive Volné termíny > Studia Sea Breeze 8 890 Kč Zájezdy Kefalonie Řecko Kefalonie, letecky na 11 dní, hodnocení 92 % Detail zájezdu > Hotel Filia 9 630 Kč Dovolená Kréta Řecko Kréta, skvělé hodnocení 98 %, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt Poslední aktualizace
včera ve 23:44
Zavřít  X Zavřít toto okno