Ostrov Karpathos, Řecko

Ostrov Karpathos patří do souostroví Dodekanésos a společně s dalšími 12ti ostrovy tvoří jihovýchodní část Řecka. Mezi další velké ostrovy v rámci souostroví Dodekanésos patří Rhodos, Kos, Kalymnos, Nisyros a Patmos. Karpathos je mezi ostrovy Dodekanésosu 2. největším a se svou rozlohou 300 km čtverečních se řadí mezi 15 největších ostrovů Řecka (podobné velikosti jsou ostrovy Lefkada, Kos a Kythira).

Na východ od ostrova Karpathos leží větší, známější a navštěvovanější Rhodos, jihozápadně odsud se nachází Kréta (viz. informace o dovolené na Krétě), na jihu to jsou potom ostrovy Kasos a Armathia. Karpathos je 50 km dlouhý a velmi podlouhlý (ode severovýchodu k jihozápadu).

Dovolená na Karpathosu je jiná, než na ostatních a více navštěvovaných řeckých ostrovech. Tady je klid, jsou tu opravdu hezké pláže a čistá voda, příroda, ačkoliv je dost vyprahlá, tak je velmi zachovalá, právě díky obecně menší návštěvnosti Karpathosu.

Zájezdy na Karpathos začínají na 8 320 Kč, tady jsou 

Ostrov Karpathos žije turismem, takže místní obyvatelé se Vám budou snažit vyjít vstříc a nabídnout co nejvíce. Na úvod dodám, že hlavním městem je Pigadalia, kde se nachází i hlavní přístav.

Karpathos – zajímavosti a památky

Díky tomu, že Karpathos není zatím tolik turisticky známý, je příroda na ostrově velmi divoká a neponičená. Nejvyšší hora ostrova je Kali Limni (1 215 m. n. m.). Hlavní pohoří se táhne vnitrozemím prakticky po celé délce ostrova, pouze v jihozápadní části je rovina a právě tam je vybudováno letiště. Určitě Vás nadchne kontrast mezi typickou řeckou architekturou a krásnou krajinou.

Karpathos je sušší než ostatní řecké ostrovy, takže se nemusíte obávat, že by Vám na dovolené pršelo. Déšť se v létě objeví maximálně jednou do měsíce, viz. počasí Karpathos. Karpathos je pokryt zelení, ale stínu tam není moc, takže jestli jste milovníkem celodenního opalování, je to pro Vás to pravé. Pokud ale dáte přednost opečovávaným hotelovým zahradám plné stínu, pak raději jeďte na dovolenou do Turecka, např. do Side, případně na dovolenou do Tuniska, jmenovitě letovisko Monastir, pro které jsou právě hotely s rozsáhlými zahradami typické

Určitě je tu možnost vyrazit na nějaký výlet do hor, ať už menší procházku nebo nějaký větší výšlap. Když budete mít velké štěstí, narazíte na řeckou svatbu a to je skutečně zážitek. Tyto svatby a oslavy po nich trvají dlouho a sálá z nich skvělá nálada. Také ostrov sám o sobě je častou destinací, kterou si vybírají zamilované dvojice ke svatbě. Jedním z nejznámějších míst je vesnice Olympos. Nebydlí tam mnoho lidí, ale z této vesnice budete cítit, že čas se tu skoro zastavil. Cesta na Olympos není nijak složitá, můžete se tam dostat v kombinaci autobus, a pak trajekt a nebo když si vypůjčíte auto, popřípadě skútr. Jestli Vás tato vesnička nadchla, můžete pokračovat dál v bádání po ve vesničkách Messochori, Othos, Spoa a Volada.

Karpathos skýtá mnoho letovisek, a proto je jen na Vás, jestli hledáte spíše klidnou dovolenou, nebo nějaké rušné středisko s mnoha tavernami a restauracemi.

Mezi nejznámější letoviska patří hlavní město Pigadia, přezdíváné taky Karpathos. To je jedno z těch hlučnějších letovisek s mnoha obchody, kde můžete nakoupit suvenýry. Mezi další známé letovisko patří Aphiartis. To je ráj pro surfaře, právě díky silným větrům. Další letoviska jsou Amopi, Diafani, Finiki, Lefkos a Arkassa.

Doprava na Karpathos

Doprava na ostrov není nijak složitá, z ČR je samozřejmě nejvyužívanější letecký způsob dopravy, kdy cesta z Prahy na ostrov trvá cca 3 hodiny. Další možností je cesta trajektem nebo z ostatních ostrovů do hlavního města Pigadia. Trajekty nejčastěji přijíždějí z ostrovů Rhodos, Santorini a Korfu. České cestovky využívají oba dva způsoby dopravy, zájezdy v sezóně jsou s leteckou dopravou, první, respektive poslední termín (čili květen a říjen) je však nabízen v jednom směru s kombinovanou dopravou tak, aby letadlo neletělo jedním směrem zcela prázdné.

Letiště na ostrově má název Karpathos Island National Airport (zkratka AOK). Po ostrově můžete ideálně cestovat autem, popřípadě na skútru. U auta je výhoda, že si můžete zapnout klimatizaci, což se při místních teplotách určitě hodí. Po ostrově vede v podstatě 1 silnice, ze které vycházejí menší silničky, takže určitě tady nezabloudíte.

Pláže na ostrově Karpathos

Pláže na ostrově jsou krásné, jsou vyhlášené průhledně modrým mořem a díky malému počtu turistů jsou i velmi čisté. Po většinou jsou pláže písčité. Nejkrásnější pláží údajně celého Středozemního moře je Apella. Jsou z ní překrásné výhledy na celou okolní krajinu a v kontrastu s čistým pískem a modrým mořem Vás prostě dostane.

Mezi další známé pláže patří Vatha (surfařská pláž), Agios Nicolaos, Diakoftis a Kyra Panagia.

Karpathos – dovolená a zájezdy

Jestli máte rádi klidné prostředí, ne moc turistů a výlety po horách, dovolená na Karpathosu bude pro Vás určitě tou správnou volbou. Nejen, že máte jistotu, že Vám určitě dovolená neproprší, ale můžete si vybrat z řady vodních sportů, jako jsou windsurfing, plavání, potápění anebo kajak.

Na last minuty ale pozor, více o tom píšu na stránce Řecko dovolená last minute.

Využijte možnost a zapůjčte si auto, nebo skútr a podívejte se tam, kde Vás to zajímá nejvíce. Často zaslechnete, že Karpathos je krásné navštívit i na jaře, ale obvykle se navštěvuje v měsících květen, červen, červenec, srpen, září a říjen, protože to je doba, kdy je tu hodně slunečno a především teplota moře je ke koupání právě tak akorát.

Tipy na další destinace: Španělsko letecky nebo letecky do Turecka

Karpathos – počasí

Jak bylo již zmíněno, Karpathos je velmi suchý ostrov, první okamžiky po příletu na Karpathosu na vás určitě budou působit mírně vyprahle, ale brzy si na to člověk zvykne. Zeleň tu je, ale není jí tady tolik třeba jako na Thassosu. Teploty v těch nejteplejších měsících (červenec/srpen) se pohybují okolo 32°C, teplota vzduchu v noci v létě: 23°C.

  • teplota vzduchu: duben (20°C), květen (23°C), červen (27°C), září (27°C), říjen (24°C)
  • teplota moře: duben (17°C), květen (19°C), červen (22°C), červenec (24°C), srpen (25°C), září (24°C), říjen (22°C)

[forecast location=“Karpathos, Greece“ caption=“Týdenní předpověď počasí pro Karpathos, Řecko“ measurement=’C‘ todaylabel=“Počasí dnes“ datelabel=“date(‚d.m.‘)“ highlow='<span style=“color:red;“>%%high%%°</span>/<span style=“color:blue;“>%%low%%°</span>‘ numdays=“6″ iconset=“Incredible“ cache=“true“ width=“100%“]

Podrobně o počasí na Karpathosu, které je velice podobné počasí v Turecku.

Ostrov Karpathos – tipy na výlety

1) Hlavní město Pigadia

2) Stará vesnička Olympos

3) Pláž Apella

4) Vesnička Spoa

5) Surfařský ráj Vatha

Jaké je v Řecku aktuálně počasí?
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Řecku, Kos
Jasno
29°/20°
Skorojasno - počasí v Řecku, Kos
Skorojasno
28°/21°
Jasno - počasí v Řecku, Kos
Polojasno
28°/19°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Řecku
Řecko zachyceno objektivem
Dovolená Zakynthos Pláž Zakynthos
Dovolená v Řecku levně ostrov Santorini zájezdy
Samos dovolená ostrov Kos památky
ostrov Korfu ostrov Karpathos
Dovolená a Last minute zájezdy
Hotel Gaia Village 7 773 Kč Dovolená Kos Řecko Kos, Last minute 2020, All inclusive Volné termíny > Studia Sea Breeze 8 890 Kč Zájezdy Kefalonie Řecko Kefalonie, letecky na 11 dní, hodnocení 92 % Detail zájezdu > Hotel Filia 9 630 Kč Dovolená Kréta Řecko Kréta, skvělé hodnocení 98 %, TOP nabídka Volné termíny > Skrýt Poslední aktualizace
včera ve 23:44
Zavřít  X Zavřít toto okno